Firmast

Ungru paekivi kaevandatakse Haapsalu paemurdudes

Kivi nimetus Ungru tuleneb Rohuküla sadamasse viiva tee ääres asuva Ungru lossi järgi, mis on üks suursugusemaid ja tuntumaid ehitisi sellest kivist.

Tegemist on nõrgalt dolomiidistunud lubjakiviga, mis tekkis ca 350 milj. aastat tagasi troopilises madalmeres tugeva lainetuse vööndis. Tänu sellele on Ungru paekivil omalaadne tekstuur, mis töötlemisel avaldub kauni värvidemängu ja mustriga.

Ungru kivi on tänaseks teadaolevalt kasutatud ehitus- ja raidkivina juba alates 13. sajandist. Sellesse sajandisse jääb Ungru kivist Ridala kiriku lääneportaal ja kiriku aias asuvad trapetsiaalsed hauatähised. Järgnevatel sajanditel on Ungru paekivi kasutatud paljude Eesti kirikute ja mõisahoonete ehitamisel. Ungru kivi on olnud ka hinnatud raidkivina. Haapsalu piiskopilinnuse kirikut, Ridala ja Martna kirikut kaunistavad Ungru kivist portaalid, konsoolid, vööndkaared, ristimiskivid. Haapsalu rannapromenaadil asub skulptor Roman Haavamäe valmistatud Ungru kivist päikesekell.

Hinnates juba sajandeid püsinud ungru paekivist valmistatud ehitusdetaile ja hauatähiseid saame tõdeda, et tegemist on väga hea ilmastikukindlulusega paekiviga.

Kasutades kaasaegset tehnoloogiat ja teadmisi võeti ungru kivi taaskasutusele 1990 aastal. Meie töötlemistehas asub väike-ahli külas läänemaal.

Tänapäeval on Ungru kivi leidnud väärilist kasutust erinevate hoonete sise- ja välisviimistluses

Näiteks Kadriorus asuva EMK Balti misjonikeskuse fassaad, Kadrioru lossi trepid, müürikatted, Taani saatkonna hoone fassaad Eestis, Eesti saatkonna hoone fassaad Vilniuses, Grabowi linnahalli põrandad Saksamaal, Diakoonia keskuse põrandad Preezis Saksamaal jne.

Et pakkuda meie tellijatele loodusliku kivi laialdast valikut impordime graniiti, marmorit, onyxit, kvartsiiti, kiltkivi, liivakivi oma koostööpartneritelt Saksamaal, Itaalias, Hispaanias, Hiinas. Samuti on meie materjali valikus esindatud nn pressgraniidid.

Meie eesmärgiks on pakkuda teile asjatundlikku teenust alates konsultatsioonist õige loodusliku kivi valikul kuni saavutatud kauni lõpptulemuse hilisema kaitse ja hoolduseni.

Roomikekskavaator
Parandamaks ja stabiliseerimaks paekivikillustiku ning paekiviplokkide tootmist